Akce
a výstavy
Historie ukrytá
pod dlažbou města
Památník
Maxe Švabinského
Rymice
lidové stavby
Zámek
Chropyně
Větrný mlýn
u Velkých TěšanMYŠKA HRABALKA A JINÉ ILUSTRACE

Místo konání: Galerie Orlovna/Biskupská mincovna


Od: 15.May.2017 Do: 30.September.2017


Shrnutí: Výstava uspořádaná ze sbírek Muzea Kroměřížska představuje ilustrátorskou tvorbu akademického malíře, pedagoga Františka Vrobela.


Výstava uspořádaná ze sbírek Muzea Kroměřížska představuje ilustrátorskou tvorbu akademického malíře, pedagoga Františka Vrobela (23. 4. 1892 Zábřeh nad Odrou – 10. 5. 1953 Kroměříž).

 

František Vrobel přišel do Kroměříže v roce 1927, kdy nastoupil do zdejšího učitelského ústavu jako učitel kreslení. O prázdninách směřovaly jeho cesty především do hor – Valašsko, Beskydy, Ostravice, to byly jeho studnice inspirace. Příroda v celé své rozmanitosti, horalové ve svých chaloupkách – to vše dokázal vyjádřit v jednoduchých liniích pérových nebo akvarelových kreseb.

Ve své tvorbě Vrobel inklinoval především ke knižním ilustracím, k drobnějšímu ztvárnění témat se spoustou detailů a škálou barevných odstínů, přičemž nikdy neopustil tradiční pojetí české realistické knižní ilustrace. Svými kresbami doprovodil více jak 250 knih, včetně učebnic. Mnoho Vrobelových prací bylo uveřejněno v dětských časopisech (Šoteček, Lada dětem, Malý čtenář, Zlatá brána).

Protože byl velkým obdivovatelem přírody, byly mu blízké zejména knihy spisovatele Jana Vrby. Příběhy ve Zlatém klíčku, v Lese, Dražinovské hoře nebo Bažantnici v podstatě svými ilustracemi dotvářel a někdy snad i vysvětloval. Jiné ilustrační pojetí mají knihy s námětem Kroměříže, tedy z prostředí klidné Hané, kde jedinou vyvýšeninou je kopec Barbořina. Sem chodil malovat a odsud pozoroval i zámeckou věž, kterou pak dovedl nakreslit několika jednoduchými čarami, a která se stala značkou nejen Vrobelovou, ale vlastně i samotného města, třeba při konání výstavy 100 let českého národního života v Kroměříži v roce 1948. Neodmyslitelně jsou Vrobelovy ilustrace spojené s knihami Jindřicha Spáčila, v jehož románu Ať žije sněm! z roku 1947 vykouzlil přímo hmatatelně atmosféru Kroměříže poloviny 19. století.

Důležitou kapitolu představují také jeho ilustrace v knihách pro děti, např. ve Vrbově knize O myšce Hrabalce a jiných zvířátkách (1929), kde se snažil o ilustraci výraznou barevně i tvarově, která by byla přístupná dětské vnímavosti a přitom vtipně učila děti poznávat okolní svět.

František Vrobel byl členem Sdružení výtvarných umělců v Hodoníně, dlouholetým členem Klubu přátel umění v Kroměříži a v letech 1936 – 1946 a 1951 – 1953 také jeho předsedou.

První soubornou výstavu jeho prací mu uspořádal v roce 1937 právě Klub přátel umění v Kroměříži a vydal k ní katalog s textem jeho přítele Jana Vrby.

František Vrobel zemřel 10. května 1953. Pochován byl v Kroměříži, kde má čestný hrob na místním hřbitově. Dne 17. května 1963 byla odhalena pamětní deska na domě v Kollárově ulici, kde umělec zemřel.{C
opyright:Muzeum Kroměřížska & Jiří Novák
} 2014