Česky English

VÍTĚZSTVÍ V SOUTĚŽI GLORIA MUSAEALIS

| datum zveřejnění - 14.5.2010

dekorační obrázek

13. května 2010 převzalo v Pantheonu Národního muzea z rukou ministra kultury Václava Riedlbaucha Muzeum Kroměřížska 1. cenu v celostátní soutěži Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku. Oceněna byla kniha archeoložky muzea Mgr. Heleny Chybové – Kroměříž zmizelá a znovuobjevená aneb Historie ukrytá pod dlažbou města. Sličnou grafickou úpravu knihy provedla Šárka Hromková a fotografiemi se podíleli Josef Ščotka a Roman Bašta. Vytiskla firma GRASPO Zlín.

Kniha Kroměříž zmizelá a znovu objevená aneb Historie ukrytá pod dlažbou města přibližuje prostřednictvím archeologických památek a památek dochovaného podzemního urbanismu bohatou historii města ukrytou hluboko pod městskou dlažbou a odkrývanou náhodně nebo cílenými archeologickými výzkumy. Formou přístupnou odborné i laické veřejnosti seznamuje se stopami osídlení, které na území města zanechali nositelé pravěkých kultur i naši slovanští předkové. Zájemcům o minulost města umožňuje nahlédnout do tajemného podzemí s labyrintem historické stokové a vodovodní sítě, včetně středověkých domovních sklepení a chrámových krypt. Představuje kroměřížské poklady v podobě nálezů mincí či jiných cenností, ale také místa, kde se v např. minulosti popravovalo a řadu dalších zajímavostí. Prostřednictvím bohaté obrazované dokumentace mohou čtenáři sledovat průběh a výsledky archeologických výzkumů realizovaných na území města a obdivovat prostou krásu věcí, které zavál čas.

Kniha Kroměříž zmizelá a znovu objevená je současně archeologickým místopisem města doplňujícím muzejní expozici Historie ukrytá pod dlažbou města v historickém sklepení někdejšího Vrchnostenského kapitulního domu. Expozice byla zpřístupněna v říjnu 2009 a byla též přihlášena do soutěže Gloria musaealis.

Publikace je vybavena slovníčkem odborných výrazů, soupisem pramenů a literatury a stručným německým a anglickým resumé.

Publikace byla finančně podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu a Zlínským krajem.

Muzeum Kroměřížska, příspěvková organizace, IČO: 00091138
Velké náměstí 38, 767 11 Kroměříž
telefon: 573 338 388, 573 338 457
e-mail: muzeum@muzeum-km.cz

Interaktivní mapa

KNIHOVNA ON LINE KATALOG

Důležité informace

Zobrazit všechny zprávy

NÁVŠTĚVNÍKŮM KNIHOVNY MUZEA KROMĚŘÍŽSKA

| datum zveřejnění - 3.4.2014

UPOZORNĚNÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY ZÁMKU CHROPYNĚ

| datum zveřejnění - 3.3.2014

VSTUPNÉ

| datum zveřejnění - 25.2.2014

VĚRNOSTNÍ PROGRAM PRO ŠKOLY!!!

| datum zveřejnění - 14.10.2013

MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA NA FACEBOOKU

| datum zveřejnění - 10.8.2011

Muzeum Kroměřížska Copyright © 2006 - 2014 | Muzeum Kroměřížska. Veškeré informace stránek www.muzeum-km.cz
Je zakázáno publikovat bez svolení autora. (grafika a aplikace) DUNA Graphics, s.r.o.