Název loga

Advent v Muzeu Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska chystá letos bohatý adventní program, který zahrnuje koledy, výrobu vánočních dekorací, koncert Moravských madrigalistů a zprovoznění Bařinkova mechanického betlému.

 

Už na sobotu 4. prosince je pro návštěvníky připraveno Andělské adventní tvoření. Určeno je dětem i dospělým. „V této tvořivé dílně si zájemci vyrobí nejen svého vlastního anděla, ale i další adventní a zimní dekorace. V ceně andělského tvoření je i návštěva výstavy Mák,“ uvedla lektorka muzea Kateřina Mozgová. Vstupné činí 50 Kč. Program se koná od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

 

Pondělí 13. prosince bude patřit workshopu Muzejní koledování, který je vhodný pro rodiny s dětmi. „Návštěvníci se dozvědí více o historii vzniku a zpěvu koled. Uslyší známé i méně známé hudební nástroje a ukázky nejen hanáckých koled. Součástí workshopu je výroba vánočních dekorací,“ řekla lektorka muzea Ludmila Žákovská. Vstupné stojí 40 Kč a akce se koná od 15 do 16 hodin a od 17 do 18 hodin.

 

Prosíme zájemce, aby se na obě akce předem objednali na telefonním čísle 731 215 678 nebo na e-mailu edukace@muzeum-km.cz.

 

Milovníkům hudby je určen vánoční koncert sboru Moravští madrigalisté pod vedením sbormistra a uměleckého vedoucího Borise Nykla. Vystoupení se uskuteční ve čtvrtek 9. prosince v 17.30 hodin. Zazní skladby například Sergeje Rachmaninova, Hanse Lea Hasslera, Mikoly Leontovyče či středověká píseň Gaudete, skladba Nad Betlémem v úpravě Josefa Hrdličky nebo Čas radosti, veselosti v úpravě Borise Nykla. Sbor si letos připomíná 60. výročí svého založení. Za tu dobu se zhostil více než 600 koncertů a pěveckých vystoupení, účastnil se mnoha domácích i zahraničních soutěží a festivalů. Své umění předvedl například v Rakousku, Polsku, Francii, Dánsku, Rumunsku, Anglii, Maďarsku, Makedonii nebo na Slovensku. Posluchači v Kroměříži jej uslyší v Památníku Maxe Švabinského, vstupné činí 50 Kč.

 

Vánoční atmosféru doladí Bařinkův mechanický betlém, který se nachází ve sbírkách Muzea Kroměřížska. Jako každý rok i letos jej budou moci lidé obdivovat v podloubí muzea, přístupný je tedy z exteriéru bez nutnosti vstupu do muzea a zakoupení vstupenky. Jeho mechanismus bude v provozu od 25. listopadu 2021 do 9. ledna 2022 v čase od 9 do 12 a od 13 do 21 hodin. Betlém byl vyroben roku 1959 a byl původně instalován v kostele sv. Kateřiny v Prusinovicích. Autorem je J. Bařinka a F. Tvrdoň. Celkem 3,5 metrů dlouhá a 1,5 metru vysoká konstrukce vyobrazuje betlémské město, okolní krajinu a jeskyni, nechybí ani modrá nebesa. Zařízení uvádí do pohybu některé postavy, větrný a vodní mlýn. Součástí betlému je celkem 40 figurek. V pravidelných intervalech opakuje asi šestiminutový denní a noční cyklus.

 

Muzeum Kroměřížska nabízí rovněž dva tipy na pěkný vánoční dárek. Jedním z nich je roční vstupenka do muzea, která zahrnuje návštěvy expozic, výstav, komentovaných prohlídek v hlavní budově v Kroměříži a jednu návštěvu Muzea v přírodě Rymice. Pro dospělého stojí 350 Kč, pro děti a seniory nad 65 let 200 Kč. K dispozici je i rodinná permanentka (dva dospělí + max. čtyři děti) za 750 Kč. Druhým tipem pod vánoční stromeček jsou tisky, které zachycují historické pohledy na starou Kroměříž. Jejich autorem je místní rodák, umělec Jiří Klabal. Od začátku prosince budou k dostání na recepci muzea.

 
Fotogalerie