Název loga

Nejkrásnější je nahá, domnívá se výtvarník Vladimír Kudlík

Nejkrásnější je nahá, domnívá se výtvarník Vladimír Kudlík

 

TISKOVÁ ZPRÁVA | 7. 2. 2022

  • Název výstavy: Vladimír Kudlík. Nejkrasnější je nahá…
  • Vernisáž: 10. 2. 2022 v 16.30 h
  • Vystaveno do: 24. 4. 2022
  • Místo: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí

 

Galerie v podloubí bude hostit díla výtvarníka Vladimíra Kudlíka. Výstava s názvem Nejkrásnější je nahá… odkazuje k jeho inspiračnímu zdroji a věčnému tématu, jímž je žena ve všech svých fyzických podobách a životních situacích.

 

Vladimír Kudlík je malíř, kreslíř, karikaturista a autor drobných sochařských děl „s přemírou obraznosti“, jak sám s oblibou říká. Od robustních postav přes subtilní siluety až téměř na pomezí geometrické abstrakce, tam všude se s jistotou pohybuje. Je fascinován ženskou tělesností. Nejedná se však o reálné ženy, jsou to snové zahrady. Jeho tvorbu silně ovlivňuje i láska k folkloru, lidovému umění, ke krajině a k literatuře. Ve všech jeho obrazech jsou příběhy. Vytváří různé cykly.

 

Zamyšlené a vážné Josefínky tvoří portréty mlčení a ticha, němých úst a hlubokých očí, jsou to studny ženských tajemství. Dravé Kudlanky nás uchvátí monumentálními a nebezpečnými postavami slastných objemů. Baculky sice většinou sedí nebo leží, ale cítíme v jejich tělech spoustu energie a skryté touhy a vášně. Na výstavě se setkáme také s Portréty, Dámami z vernisáží či Moravankami,“ uvedla ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková, která výstavu připravila spolu s kolegou Michalem Jemelkou.

 

Tvorba Vladimíra Kudlíka oplývá jemu vlastním humorem, radostí ze života a nadsázkou, což se projevuje v obsahu a názvech jeho děl, a rovněž tak v poezii, kterou sám píše. Ve všech svých hledáních a počinech, ať již se vyjadřuje zářivými barvami, tlumenými tóny či slovy, dochází jednoznačně k závěru, že „Nejkrásnější je nahá...“.

 

Autor je přesvědčen, že všem je dána tvořivost. „Život je o odvaze, odvaha je tvořit. Odvaž se být jedinečný, neopakovatelný, netradiční, nedisciplinovaný, spontánní, měnit výtvarný názor, nezabývat se kompozicí, perspektivní anatomií. Odvaž se být nezúčastněným pozorovatelem vlastní tvorby. Odvaž se použít netradiční materiály, jiné výrazové prostředky, hrábě, metlu, vidličku, prsty vlastní ruky. Zanecháš osobitou stopu, která se de facto stává tvým rukopisem. Stvořen, tvořen, tvoří.“

 

Vernisáž se koná ve čtvrtek 10. února v 16.30 hodin. Návštěvníci si výstavu mohou prohlédnout do 24. dubna.

 

Kontakty:

  • Kurátoři: Martina Miláčková, milackova@muzeum-km.cz, 603 429 127, Michal Jemelka, jemelka@muzeum-km.cz, 739 602 047
  • PR pracovnice: Martina Malá, mala@muzeum-km.cz, 605 199 835

 Přiložené soubory
Fotogalerie