Helena Chybová slaví významné životní jubileum

Významné životní jubileum 70 let slaví 26. dubna archeoložka Helena Chybová, která svůj profesní život spojila s Muzeem Kroměřížska, v němž pracovala v letech 1977–2016 (v letech 1994–2013 jako zástupkyně ředitele). V době svých studií se specializovala na laténské období (mladší dobu železnou), v muzeu se pak těžištěm jejího zaměření stal středověk. Ve své práci se věnovala záchranným archeologickým výzkumům v celém kroměřížském okrese a od roku 1991 výzkumům přímo v Kroměříži.

V muzeu mohou návštěvníci vidět expozici Historie ukrytá pod dlažbou města, kterou připravila a která se loni dočkala nové reinstalace. Helena Chybová ji doprovodila publikací Kroměříž zmizelá a znovuobjevená aneb Historie ukrytá pod dlažbou města, která získala v prestižní národní soutěži Gloria Musaealis první cenu v kategorii Publikace roku 2010. V knize sleduje stopy, které zde zanechali nositelé pravěkých kultur i naši slovanští předkové, přibližuje kroměřížské podzemí s labyrintem historických sklepení a domnělých tajných chodeb a seznamuje i s atraktivním tématem nálezů mincovních pokladů či s místy, na nichž se v minulosti popravovalo. Bohatá obrazová dokumentace ukazuje také náročnou práci archeologů, ale především prostou krásu věcí, které zavál čas. Práci Heleny Chybové, jež se narodila ve Vsetíně a žije ve Zlíně, ocenil i Zlínský kraj, který jí udělil za významný a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu ocenění Pro Amicis Musae.