Název loga

Výstava spojuje tři bratry Růžičkovy

TISKOVÁ ZPRÁVA | 6. 5. 2022

 

  • Název výstavy: 3R
  • Vernisáž: 13. května 2022 v 17 hodin
  • Doba trvání: do 18. září 2022
  • Místo: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí

 

 

Galerii v podloubí zaplnila díla Štěpána, Aleše a Mikoláše Růžičkových. Výstava 3R spojila nejen mimořádně nadané bratry, ale také svět sochařství, malby a hudby.

 

Všichni tři sourozenci, kteří tvoří v Praze, patří k nepřehlédnutelným osobnostem současného umění. „Aleš Růžička je pravověrným vyznavačem malby. Svými obrazy nechává nahlédnout do přírodních zátiší i svého osobního života. Štěpán Růžička je sochařem, ale za svůj si vybral originální sochařský materiál – kůži. Mikoláš Růžička Vás prostřednictvím hudební instalace vyzve na chvilku užít si vše i poslechem,“ představil autory kurátor výstavy Martin Štípala.

 

V Kroměříži ukážou díla, která vznikla v posledních několika letech, a ještě nebyla nikde k vidění. Od Aleše, jenž je držitelem I. Ceny Václava Chada na IV. Zlínském salonu mladých, si tak návštěvníci budou moci prohlédnout obrazy ze dvou cyklů – Jezírka a Ohně. Štěpán vystaví velkorozměrné objekty z kůže. Mikoláš, který působí v kapelách Republic of Two nebo Piano, se bude prezentovat prostřednictvím hudby. 

 

Celá jedna místnost bude ozvučena, nebudou v ní žádné obrazy ani sochy, jen nějaká drobná instalace pro vytvoření atmosféry, ale jinak nic, co by stahovalo oči. Smyslem je, aby se návštěvníci zastavili 

a poslechli si hudbu. Bude to ambientní hudba, která bude znít trochu jako malá modlitba, nikoliv však v náboženském smyslu, ale spíše v tom osobním,“ vysvětlil kurátor.

 

Vernisáž se uskuteční v pátek 13. května v 17 hodin. Doprovodí ji od 19 hodin v Klubu Starý pivovar koncert pražské dream popové kapely Piano zpěváka a multiinstrumentalisty Mikoláše Růžičky, s nímž hrají další tři muzikanti, mezi nimi i Štěpán Růžička.

 

Výstava potrvá do neděle 18. září 2022.

 

 

Kontakty:

  • Kurátor: Martin Štípala, stipala@muzeum-km.cz, 573 338 388
  • PR pracovnice: Martina Malá, mala@muzeum-km.cz, 605 199 835

 Přiložené soubory
Fotogalerie