Logo Muzeum Kroměřížska

muzeum
kroměřížska

Mezinárodně uznávaný umělec vzdá poctu Švabinskému

TISKOVÁ ZPRÁVA | 11. 9. 2023

 

  • Název výstavy: Hesham Malik. Nejisté vibrace
  • Vernisáž: 14. 9. 2023 v 16.30 h
  • Doba trvání: 15. 9.–19. 11. 2023
  • Místo: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí

 

 

V Muzeu Kroměřížska se představí mezinárodně uznávaný umělec Hesham Malik, kterého ocenila i královská rodina v Dubaji. Návštěvníkům nabídne současné umění, jež začal malovat během koronavirového lockdownu právě v muzeu.

 

Malik ukáže i další díla, která vznikla v Kroměříži. Vernisáž výstavy s názvem Hesham Malik. Nejisté vibrace završí 14. 9. 2023 v 16.30 hodin konferenci Umělec a město, jež je věnována mimo jiné

i 150. výročí narození Maxe Švabinského.

 

Hesham Malik, který bude na vernisáži přítomný, vytvořil Švabinského portrét ve svém vlastním stylu. K vidění budou i další obrazy inspirované Švabinského tvorbou. Oba autory spojuje neutuchající láska k přírodě a řemeslná zručnost s precizností v detailu,“ uvedla ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková, která je zároveň i kurátorkou této výstavy. „Umělec nabízí otevřený dialog s divákem, kdy návštěvníci mohou zkoumat a prožívat, jak díky pestrému barevnému spektru ožívají útržky okamžiků, jež zachytil v plynoucím toku času,“ doplnila ředitelka.

 

Významnou a velmi zajímavou část výstavy tvoří úsek určený školám nazvaný Já jsem, do něhož se zapojili i studenti místního arcibiskupského gymnázia. „Jedná se o portréty významných osobností, které si učitelé vybrali pro svoje žáky, a popisky všech studentů z mezinárodních škol, Kroměříže, ale i dalších míst ČR, kteří se do projektu zapojili,“ vysvětlila Martina Miláčková. 

 

Malik studoval umění na univerzitě v kanadském Waterloo a specializoval se na umění a design na Parsons School of Design a v Muzeu moderního umění v New Yorku. Má za sebou více než 100 samostatných výstav, zaměřuje se na smyslovou povahu umění a snaží se zobrazovat příběhy lidí a života po celém světě. Jeho výstavu v Kroměříži si mohou zájemci prohlédnout do 19. 11. 2023.

 

 

Kontakty:

  • Kurátorka výstavy: Martina Miláčková, milackova@muzeum-km.cz, 603 429 127
  • PR pracovnice: Martina Malá, mala@muzeum-km.cz, 605 199 835

 Přiložené soubory
Fotogalerie