Logo Muzeum Kroměřížska

muzeum
kroměřížska

Památník Maxe Švabinského se chlubí novým osvětlením

TISKOVÁ ZPRÁVA | 21. 6. 2024

Památník Maxe Švabinského, v němž se nachází stálá expozice děl kroměřížského rodáka, nabízí nyní návštěvníkům větší zážitek z prohlídky. Nedávno se v něm uskutečnila výměna osvětlení.

 

Důvodem této změny byl nevyhovující stav původního osvětlení. „Ve své době špičkový osvětlovací systém od italské firmy Guzzini už po 20 letech fungování expozice pochopitelně nesplňoval moderní požadavky na kvalitní a šetrnou prezentaci uměleckých děl. Světla již byla často na hranici životnosti nebo zcela nefunkční. Kromě toho nefungoval optický systém rámování používaný pro šetrnou a zároveň atraktivní prezentaci cenných olejomaleb Maxe Švabinského,“ vypočítala projektová manažerka muzea Petra Smetánková.

 

Nová koncepce osvětlení se zaměřuje na několik klíčových aspektů. „Nová svítidla jsou navržena tak, aby minimalizovala škodlivé účinky světla na citlivé umělecké předměty. Nyní máme možnost přesně nastavit intenzitu a distribuci světla podle konkrétních požadavků jednotlivých exponátů,“ uvedla Petra Smetánková.

 

Celkem bylo navrženo 96 svítidel do lištové infrastruktury a 38 svítidel pro nepřímé osvětlení klenebního prostoru expozice. Realizaci provedla firma ELMI SYSTEM, s.r.o. z Třebíče. Náklady na ni dosáhly zhruba 2,9 milionu korun. Vše zafinancoval zřizovatel Muzea Kroměřížska, jímž je Zlínský kraj.

 

Nové osvětlení je energeticky úsporné a má velmi dlouhou životnost, což snižuje nutnost časté výměny. Denní spotřeba elektrické energie tak klesla z původních 34 kWh na přibližně 10 kWh. „Nový osvětlovací systém vybavený pohybovými čidly přispívá ke snížení zátěže pro vystavená umělecká díla. Flexibilní svítidla mají vynikající podání barev, takže nezkreslují vzhled předmětů a divák tak může bezprostředně obdivovat i nejmenší detaily vystavených prací, což umocňuje dojem z jedinečného díla Maxe Švabinského, vynikajícího malíře, kreslíře, grafika a autora návrhů monumentálních mozaik a vitrají,“ doplnil kurátor expozice Martin Janák.

 

Obnovu osvětlení uvítala také ředitelka muzea Martina Miláčková. „Tato modernizace je dalším krokem v našem úsilí poskytnout návštěvníkům Památníku Maxe Švabinského kvalitní zážitek z prohlídky a současně zajistit maximální péči o vystavená umělecká díla,“ uvedla ředitelka.

 

Kontakty:

  • Ředitelka muzea: Martina Miláčková, milackova@muzeum-km.cz, 603 429 127
  • Projektová manažerka: Petra Smetánková, smetankova@muzeum-km.cz, 605 236 288
  • Kurátor expozice: Martin Janák, janak@muzeum-km.cz, 734 417 168
  • PR pracovnice: Martina Malá, mala@muzeum-km.cz, 605 199 835

 Přiložené soubory
Fotogalerie