KOUZELNÝ SVĚT LOUTKOVÝCH DIVADEL

Výstava historických loutek a loutkových divadel, kde si přijdou na své ctitelé krásných loutek, milovníci pohádkových bytostí a zejména děti. Loutky i divadla jsou ze sbírek Marie a Pavla Jiráskových a spatřit je budete moci celou hlavní sezónu v Zámku Chropyně. Loutky a loutková divadla budou navíc instalována na historickém nábytku ze sbírek Muzea Kroměřížska.

 

 

 

Loutky a kompletní loutková divadla s mnoha proměnami určená pro domácí či spolková představení od poloviny 19. století do roku 1950 jsou hlavním lákadlem výstavy v zámecké galerii na Zámku Chropyně. Výstava nabízí pohled na 30 historických spolkových a rodinných divadel se stovkami půvabných loutek různých modelérů a řezbářů.

 

 

Výstava představuje ukázky modelovaných loutek i loutky jedinečné, originální, vytvořené umělci pro konkrétní rodinná divadla a stejně tak divadla sestavená z tištěných dekorací i divadla s originálními ručně malovanými kulisami. Značná část výstavy je věnována fenoménu školního a spolkového loutkového divadla. Jestliže si představíme, že koncem dvacátých let dvacátého století pravidelně hrálo na území tehdejší první Československé republiky přes dva a půl tisíce evidovaných souborů loutkových divadel spolkových a školních a měla-li by každá ze scén pouhých dvacet loutek, pak nám počet loutek vychází nejméně na padesát tisíc, nemluvě o počtu kulis a jiných částí výpravy. To už vyžadovalo poměrně rozsáhlý umělecký loutkářský průmysl. V druhé části výstavy je výběrově představena stejně početná kolekce rodinných loutkových divadel a loutek, které byly vyráběny také několika firmami, ale i mnoha jednotlivci s větší či menší uměleckou hodnotou.

Marie a Pavel Jiráskovi jsou známí jako sběratelé a badatelé v oblasti českých historických loutek a loutkových divadel. Loutky a loutkářskou scénografii začali sbírat v polovině osmdesátých let a dnes po dvaceti letech je jejich sbírka ucelenou kolekcí zaměřenou především na tzv. rodinné a spolkové divadlo od konce 19. století až do roku 1950. Na rozdíl od muzeí podporovaných veřejnými financemi a granty vytvořili rozsáhlou sbírku vlastními prostředky i nemalým úsilím restaurátorským, valná většina loutkářských artefaktů je totiž nalezena zpravidla ve značně poškozeném stavu. Marie a Pavel Jiráskovi o historických loutkách také píší a účastní se řady výstavních projektů u nás i v cizině, dlouhodobě spolupracují s Oddělením dějin divadla MZM v Brně. V roce 2008 Pavel Jirásek a Jaroslav Blecha vydali společně s fotografem Václavem Jiráskem výpravnou knihu Česká loutka, Marie Jirásková loutkám věnovala svou disertační práci Vizualita českého loutkového divadla v první polovině 20. století.

 

Reportáž České televize o výstavě loutek v Zámku Chropyně naleznete zde (od 51. minuty a 39. vteřiny)

 

Informace byly převzaty z oficiálních stránek Marie a Pavla Jiráskových www.jiraskovi.cz.

 

Informace o vstupném naleznete zde.Obrázek k článku KOUZELNÝ SVĚT LOUTKOVÝCH DIVADELObrázek k článku KOUZELNÝ SVĚT LOUTKOVÝCH DIVADELObrázek k článku KOUZELNÝ SVĚT LOUTKOVÝCH DIVADELObrázek k článku KOUZELNÝ SVĚT LOUTKOVÝCH DIVADELObrázek k článku KOUZELNÝ SVĚT LOUTKOVÝCH DIVADELObrázek k článku KOUZELNÝ SVĚT LOUTKOVÝCH DIVADEL