ANTONÍN MAREK MACHOUREK

Antonín Marek Machourek (30. 3.1913 Nítkovice, okr. Kroměříž – 15. 11. 1991 Paříž), malíř, grafik, ilustrátor, tvůrce mozaik. V jeho tvorbě jsou dominantní biblické náměty zpracované s formální strohostí. V letech 1933 – 36 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u prof. Jaroslava Bendy, v letech 1937 – 39 se stal na Akademii výtvarných umění v Praze jedním z posledních žáků Maxe Švabinského. V roce1937 již vystavoval na světové výstavě v Paříži,spolupracoval také na realizaci mozaik na Staroměstské radnici podle návrhu M. Alše a v Památníku národního osvobození na Vítkově podle kartonů M. Švabinského. V roce1945 získal od francouzské vlády stipendium na pařížské École Supérieur des Beaux Arts a po roce 1948 již ve Francii zůstal. V Paříži se stal členem Salonu Nezávislých.

 

O deset let později přijal pozvání velmistra řádu Panny Marie Milosrdné ve španělském klášteře Poyo, v provincii Pontevedra, kde vytvořil řadu rozměrných mozaikových obrazů a založil mozaikářskou školu.Jeho mozaiky jsou realizovány ve Španělsku, Francii nebo Portoriku, vystavoval i v Japonsku, USA, Rakousku, Itálii, Velké Británii, Austrálii, je zastoupen v uměleckých sbírkách po celém světě (např. Univerzita Princetown). V klášteře Poyo byla v roce 1988 otevřena stálá expozice Machourkovy tvorby.

 

Antonín Marek Machourek zemřel v Paříži, pohřben byl v Praze na Olšanských hřbitovech. Dne 16. října 2000 byly jeho ostatky uloženy do hrobu na kroměřížském hřbitově.

 

Vystavené kresby, malby a grafické listy akademického malíře Antonína Marka Machourka pocházejí převážně ze 40. – 60. let 20. stol. a jsou součástí rozsáhlého souboru svěřeného umělcovou rodinou panu Bohuslavu Smejkalovi z Olomouce. Ten velkoryse předal v roce 2011 celou sbírku Muzeu Kroměřížska jako dar.Obrázek k článku ANTONÍN MAREK MACHOUREK