MALÍŘ VOJTĚCH KUBAŠTA A JEHO POHÁDKOVÝ SVĚT

 

Na výstavě bude představen výběr z tvorby světově uznávaného mistra POP-UP – Vojtěcha Kubašty. Od knižních ilustrací, grafických listů, telegramů, reklamních materiálů, přání a pohlednic až k velkému množství dětských prostorových knih, betlémů a panaskopických knih – tj. knižních objektů.

 

Vojtěch Kubašta se narodil v roce 1914 v české rodině ve Vídni. Když mu byly čtyři roky, přestěhoval se s rodiči do Prahy, kde vychodil obecnou školu a reálku, po které chtěl pokračovat na výtvarné akademii. Rodiče ale byli proti. Pragmatický tatínek si pro syna vysnil právnickou kariéru. Nakonec se dohodli na kompromisu a začínající výtvarník šel studovat architekturu na ČVUT.

 

„Největší úspěch měly Kubaštovy dětské knížky, překládaly se do sedmatřiceti jazyků a prodalo se pětatřicet milionů výtisků. On byl výborný v tom, že všechno dělal sám, nejen obrázky, ale i technickou stránku prostorové knihy, což tenkrát zvládl jen málokterý výtvarník. Neustále vymýšlel další zlepšováky. Autíčka, která doslova vyjedou z knihy, nebo papírový strom, který jedním tahem rozevřete a vyletí pták Ohnivák.

 

Největším úspěchem pro Kubaštu však nebyly milionové náklady jeho knih, nýbrž splněný sen v Americe. Od dětství miloval film, hlavně tvorbu Walta Disneyho. V 60. letech se o českém výtvarníkovi doslechl Disney a rozhodl se, že mu zadá výrobu několika příběhů, například Bambiho nebo Knihu džunglí. Věděl, že se může spolehnout nejen na kvalitu, ale také na rychlost. 

 

Slavnostní zahájení ve čtvrtek 29. 6. 2017.

 

 Obrázek k článku MALÍŘ VOJTĚCH KUBAŠTA A JEHO POHÁDKOVÝ SVĚT