ODHALENÉ TAJEMSTVÍ MINERÁLŮ

Dr. František Makeš, restaurátor a vědec světového významu, hlavní restaurátor švédské královské sbírky na zámku Skokloster, se věnuje i malbě a grafice. Vystavena budou díla inspirovaná mikro i makrosvětem přírody ze sbírky Muzea Kroměřížska.

Kolekci obrazů Františka Makeše doplní výběr z mineralogické sbírky Muzea Kroměřížska, která je poměrně rozsáhlá. V roce 1997 byla obohacena sbírkou pana Františka Garguláka z Hulína, amatérského mineraloga, který ji muzeu daroval. Minerály pocházejí ze známých lokalit bývalého Československa. Na území Slovenska je to Banská Štiavnica, Banská Hodruša, Rudňany, na území Čech se jedná o Kozákov, Příbram, Velké Meziříčí. Návštěvníci uvidí například různé odrůdy křemene (křišťál, ametyst, růženín, záhněda) a chalcedonu (achát, jaspis).

Také bude vystavena unikátní kolekce skleněných imitací největších a nejcennějších diamantů, vytvořená v šedesátých letech minulého století v Sedmihorkách u Turnova např. tu budou k vidění: Koh i-noor, který je součástí britských korunovačních klenotů, či South Star, Blue diamond, Florentine a Polar Star.Obrázek k článku ODHALENÉ TAJEMSTVÍ MINERÁLŮObrázek k článku ODHALENÉ TAJEMSTVÍ MINERÁLŮObrázek k článku ODHALENÉ TAJEMSTVÍ MINERÁLŮ