PTAČÍ SVĚT OBJEKTIVEM JIŘÍHO NOVÁKA

Muzeum Kroměřížska Vás zve na výstavu

 

PTAČÍ SVĚT OBJEKTIVEM JIŘÍHO NOVÁKA

Fotografie ptáků z cest po Evropě např. Norsko, Island, Nizozemí, Rumunsko, Maďarsko a lokality střední Moravy.

5. 6. - 1. 9. 2019

Malá galerie Muzea Kroměřížska

 

Životopis Jiřího Nováka 

Narodil jsem se v roce 1959 a prvních dvacet pět let svého života jsem prožil v Chropyni v bezprostřední blízkosti Zámeckého rybníka. Od dětství jsem s kamarády podnikal výpravy do přírody a hlavně k rybníku, kde mi učarovalo vodní ptactvo. Byl jsem také členem místního ornitologického kroužku a hluboké dojmy ve mně zanechala především tzv. „akce Balt“, odchyt a kroužkování ptáků na Záhlinických rybnících v 70. letech 20. století. V té době mi stačil pouze dalekohled, který jsem dostal k desátým narozeninám od rodičů.

Fotografování ptáků jsem naplno propadl kolem roku 2005, kdy jsem si pořídil svou první digitální zrcadlovku Nikon D50. K přesnějšímu určování ptáků mi velmi pomohl také monokulár od Meopty. V současné době používám techniku Nikon D800, objektiv Nikkor 200-500/5,6 a Nikkor 300/4, TC 1,4.

Ornitologie je mým největším koníčkem a fotografování ptáků je pro mne i odpočinkem. Každá fotografie má svůj příběh, přesně si pamatuji, kde a za jakých okolností jsem ji vyfotil. Fotografie mi pomáhají uchovat prchavé okamžiky ze života ptáků a dokumentovat pestrost ptačích druhů a jejich způsob života v přírodě. Mohou také dobře posloužit pro pozdější přesnější determinaci. Teprve při jejich zpracování často zjišťuji, jak překvapivé momenty se mi podařilo zachytit.

Během let, kdy se ornitologii věnuji, jsem byl bohužel svědkem viditelného úbytku mnoha u nás dříve běžných druhů ptáků. Za některými druhy tedy dnes s přáteli podnikáme cesty do jiných evropských států. Mým dětským snem bylo navštívit Dunajskou deltu v Rumunsku nebo poznat život ptáků v oblasti a polárním kruhem v Norsku. Několikrát jsem navštívil Hortobágy a Kiskunsági park v Maďarsku a oblast Neziderského jezera v  Rakousku. Fotografie z těchto cest jsou součástí této mé výstavy, stejně jako snímky ptáků vyskytujících se v našem nejbližším okolí na střední Moravě - na Tovačovských a Záhlinických rybnících a na Zámeckém rybníku v Chropyni.

 Slavík modráčekVlha pestráObrázek k článku PTAČÍ SVĚT OBJEKTIVEM JIŘÍHO NOVÁKAKos černýVolavka vlasatáObrázek k článku PTAČÍ SVĚT OBJEKTIVEM JIŘÍHO NOVÁKAObrázek k článku PTAČÍ SVĚT OBJEKTIVEM JIŘÍHO NOVÁKAObrázek k článku PTAČÍ SVĚT OBJEKTIVEM JIŘÍHO NOVÁKAObrázek k článku PTAČÍ SVĚT OBJEKTIVEM JIŘÍHO NOVÁKAObrázek k článku PTAČÍ SVĚT OBJEKTIVEM JIŘÍHO NOVÁKAObrázek k článku PTAČÍ SVĚT OBJEKTIVEM JIŘÍHO NOVÁKAObrázek k článku PTAČÍ SVĚT OBJEKTIVEM JIŘÍHO NOVÁKA