JINDŘICH ŠTREIT (AB)NORMALIZACE

Jindřich Štreit

(AB)NORMALIZACE                                (fotografie z let 1969 – 1989)

„ V roce 2008 jsem požádal Jindru Štreita, zda by mohl vystavit své fotografie tematicky spjaté s dobou před listopadem 1989 a tak připomenout listopadové události roku 1989 pohledem zpět. Zamyslel se a pravil: „Ale vybrali bychom nové, dosud nevystavované foténky z mého archivu ! A k tomu knížku!„. S radostí jsem přijal, požádal Zlínský kraj, zda by tento počin finančně podpořil, s tím, že by výstava proběhla i v jiných muzeích Zlínského kraje. Uspěli jsme a pustili se do práce. Navštívil jsem Jindru v jeho domě v Sovinci a celý den jsme vybírali z jeho bohatého archívu negativy. Bylo jich několik stovek a po dalším „prosetí“ se počet ustálil zhruba na stovce. Ke spolupráci jsme přizvali Antonína Dufka, kunsthistorika, kurátora a publicistu z Moravské galerie v Brně. Tak se narodila výstava a kniha (AB)NORMALIZACE – ten název vymyslel spisovatel Ludvík Vaculík.“   Jiří Stránský, ředitel Muzea Kroměřížska


Rozsáhlá výstava (106 velkoformátových fotografií) světově proslulého fotografa prof. Jindřicha Štreita. Název (AB)NORMALIZACE vymyslel spisovatel Ludvík Vaculík a charakterizuje jednak dobu (husákovská normalizace) a jednak absurditu a abnormálnost toho, co mělo být normální za pomoci normalizace a zatím to zavádělo do života šeď a kýčovité rituály.

Na výstavě budou k vidění doposud nevystavované a nepublikované fotografie z archivu, které přibližují dobu – průvody, manifestace, schůze, všudypřítomná hesla, život na vesnici i ve městě. K výstavě vyšla i stejnojmenná kniha.

Výstava je jednak připomenutím a jednak mementem- jak se živořilo v kulisách normalizační doby a je příspěvkem k 30. výročí událostí v listopadu 1989. Klade otázku, zda i při současných potížích by bylo moudré vracet se husákovských kulis, jak někteří touží.


Muzeum Kroměřížska, Velké náměstí 38, Kroměříž                                                         

Vernisáž s besedou s Jindřichem Štreitem se koná v úterý 19. listopadu 2019 v 17 hodin

Výstava potrvá od 20. 11. 2019 do 2. 2. 2020

Otevřeno denně mimo pondělí 9 – 12 a 13 – 17 h

 Obrázek k článku JINDŘICH ŠTREIT (AB)NORMALIZACEObrázek k článku JINDŘICH ŠTREIT (AB)NORMALIZACEObrázek k článku JINDŘICH ŠTREIT (AB)NORMALIZACEObrázek k článku JINDŘICH ŠTREIT (AB)NORMALIZACE