MÁK

Výstava představí mák jako kulturní plodinu s tisíciletou historií. Návštěvníky seznámí s pěstováním máku v minulosti i v současnosti. Přinese zajímavé informace o jeho tradičním zpracování a využití nejen v našem jídelníčku, ale i v moderní medicíně. Mák byl odjakživa považován za posvátnou a magickou rostlinu, jejíž symbolika se odráží i v lidové tradici.

Neoddělitelnou součástí výstavy budou makové obrazy a dekorace Marcely Šimečkové. Paní Šimečková vytváří originální výtvarná díla z několika druhů máku, používá maková semena, makovice, stonky a květy. Fascinace mákem se u ní projevovala již od dětství, v každém poupěti vlčího máku hledala skrytou makovou panenku.

Odkaz na pořad ČT2 Folklorika, díl Takové makové řemeslo

 

Vstupné:

Základní vstupné: 50,- Kč

Snížené vstupné (děti od 6 let, studenti do 26 let s platným ISIC, senioři nad 65 let + seniorpasy): 30,- Kč

Rodinné vstupné (rodiny s dětmi do 15 let): 100,- Kč

Žáci ve školních třídách: 30,- Kč

 

 

K výstavě Mák nabízíme také interaktivní program pro školy, který hravou formou seznámí žáky s touto prastarou plodinou, jejím pěstováním i tradicemi, které se k ní vážou. Děti se můžou těšit na nejrůznější čichové a hmatové vjemy, výrobu dekorací s tematikou máku, pečení tradičního makového pečiva i na vyšívací dílnu.

Délka programu: 60 minut

Lektorka: Kateřina Mozgová, mozgova@muzeum-km.cz

Vstupné: 30 Kč/os., program s vyráběním 40 Kč/os., pedagogický doprovod zdarma

 

Komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Martinou Václavikovou proběhne (pokud vládní nařízení dovolí) ve čtvrtek 28. ledna 2021 od 16 h.

 Obrázek k článku MÁKObrázek k článku MÁKObrázek k článku MÁKObrázek k článku MÁKObrázek k článku MÁKObrázek k článku MÁKObrázek k článku MÁK