TISKOVÁ ZPRÁVA - MECHANICKÝ BETLÉM

Muzeum Kroměřížska vystaví v adventním čase mechanický betlém

TISKOVÁ ZPRÁVA | 25. 11. 2020

  •   Bařinkův mechanický betlém z roku 1959
  •   Vystaven od: 29. 11. 2020 (1. adventní neděle)
  •   Vystaven do: 8. 1. 2021
  •   Místo: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí (k vidění z exteriéru, bez nutnosti vstupu do muzea)

 

V podloubí před Muzeem Kroměřížska na Velkém náměstí v Kroměříži se rozsvítí více než 60 let starý mechanický betlém, který v pravidelných intervalech opakuje asi šestiminutový denní a noční cyklus. Děti i dospělé zajisté přilákají pohyblivé figurky, nasvícené domečky či jezírko s vodopádem.

 

Betlémy jsou specifickou součástí lidové kultury. Zobrazení Kristova narození bylo původně prezentováno prostřednictvím církevních institucí a od konce 18. století se těšilo zájmu v městském i venkovském prostředí. Betlémy vznikaly z různých materiálů, mívaly různé podoby a vyráběny byly manufakturně i lidovými tvůrci,“ vysvětluje etnografka muzea Markéta Hnilicová.

 

Mechanický betlém ze sbírek Muzea Kroměřížska byl vyroben roku 1959 a byl původně instalován v kostele sv. Kateřiny v Prusinovicích. Autorem je J. Bařinka a F. Tvrdoň. Celkem 3,5 m dlouhá a 1,5 m vysoká konstrukce vyobrazuje betlémské město, okolní krajinu a jeskyni, nechybí ani modrá nebesa. Mechanismus uvádí do pohybu některé postavy, větrný a vodní mlýn. Součástí betlému je celkem 40 figurek. K tomu, aby se daly do pohybu, jsou zapotřebí tři malé motory, které pohání celé zařízení.

 

Údržba betlému není jednoduchá. Motory se už několikrát měnily, protože často odchází. Figurky jsou velmi křehké a tím, že jsou navíc pohyblivé, jsou velmi namáhané a je třeba jim každoročně věnovat náležitou péči,“ sděluje úskalí konzervátor Dušan Kočner.

 

Muzeum Kroměřížska získalo betlém do svých sbírek zhruba před 25 lety a konzervační oddělení jej takříkajíc vzkřísilo, jelikož původní stav byl velmi špatný.

 

Letos bude betlém opět k vidění pro veřejnost po celý adventní čas až do 8. ledna 2021. Jeho mechanismus bude spuštěn denně od 9 do 12 a od 13 do 21 hodin.

 

Kontakty:

 Obrázek k článku TISKOVÁ ZPRÁVA - MECHANICKÝ BETLÉM