V roce 2024 se nám povedlo dokončit poslední etapu obnovy hospodářského dvora v Rymicích, a to rekonstrukcí budovy D bývalé konírny a stodoly. Práce zahrnovaly řadu činností. K nejsložitějším patřilo odvlhčení objektu. Budova získala nový plášť, vyměnily se krovy i střešní krytina, částečně jsou opraveny vnitřní omítky, je vymalovaná a doplněná o elektronický zabezpečovací systém a požární signalizaci. Působivá jsou nově osazená dvoukřídlá vrata v čelní i liniové části včetně nových výplní okenních otvorů. V roce 2025 bude realizována instalace fotovoltaické folie, která bude vhodně zakomponována do střešní krytiny. Sloužit bude jako sanační pracoviště, depozitář a průchozí depozitář s velkými zemědělskými stroji pro výukové účely a odbornou veřejnost. Dispoziční řešení zahrnuje i dílnu pro údržbu objektů muzea.
Nově rekonstruovaná budova důstojně doplňuje v předchozích letech revitalizovaný komplex hospodářského dvora a svou nejmladší stavební vrstvou uzavřela historické proměny areálu. Díky této akci se ještě více zvýšila atraktivita celého Muzea v přírodě Rymice.
Stavba v 50. letech 20. století doznala značných proměn (byla dobudována degradovaná hmota zdiva a zastřešena téměř polovina stavby) a tím získala zcela účelový charakter. Patrně základové zdivo i část nadzemní hmoty může být fragmentárně součástí staršího stavebního období z 18. a 19. století, ale to by prokázal až stavebně historický průzkum.
Rekonstrukce budovy D (konírny a stodoly) stála přes 16 milionů korun, příspěvek Evropské unie činil téměř 14 milionů korun. Příprava byla zahájena v únoru 2021, stavební práce začaly v srpnu 2023.
V současné době všechny čtyři budovy hospodářského dvora důstojně reprezentují Muzeum v přírodě Rymice a jsou cenným stavebním dokladem historického šlechtického režijního hospodaření v obci. Svým významem spolu s tvrzí a sýpkou přesahují region Holešovska i Kroměřížska.
Etnografický depozitář je přístupný po předchozí domluvě školským zařízením a odborné veřejnosti (veřejnost, která tématu rozumí, orientuje se v něm a zabývá se jím, soukromí badatelé, akademičtí pracovníci a studenti a absolventi škol v oboru etnografie a příbuzných oborů). Prohlídku je možné domluvit s Petrem Hlavačkou, vedoucím pracoviště Muzea v přírodě Rymice, tel. 734 396 187.
Fotogalerie