Strážci času

V roce 2018 byla v Muzeu Kroměřížska otevřena nová expozice hodin, ve které každý exponát představuje spojení umění, řemeslné zručnosti a mechaniky.
Ústřední bod jednotlivých místností vytvářejí rozměrné solitérní exponáty - mechanismus věžních hodin z roku 1737 umístěný v trámové konstrukci nebo unikátní „časostroj“ sestavený roku 1929 bednářem Janem Linduškou. „Časostroj“ má osm rozdílných ciferníků, přičemž nejoriginálnější je ciferník, který ukazuje úřední čas a jeho minutový kruh má dvakrát šedesát minut. Další ciferníky ukazují čas např. v Bombaji, Římě, Paříži nebo Hamburku, hodiny a minuty místního času se pak objevují v horní části stroje ve dvou oknech myslivny, kterou zrovna opouští myslivec se psem. „Časostroj“ je opatřen také kalendářem. Rok je zde ovšem rozdělen na 13 měsíců, přičemž dvanáct měsíců má 28 dnů, pouze třináctý měsíc, nazvaný MARSINEC, jich má 29. „Časostroj“ je sice funkční, ale po natažení pracuje jen několik hodin, neboť složitou konstrukci hodinový stroj prostě neutáhne. Chod hodinového stroje tak může návštěvník v klidu sledovat na nedaleké obrazovce.
Z menších exponátů ve vitrínách se v expozici nacházejí např. bohatě plasticky řezbované zlacené hodiny, které zhotovil Johan Lakavetzský v Brně v 18. století, celodřevěné hodiny s vřetenovým krokem a lihýřem s olověnými závažíčky, vyrobené okolo roku 1750, obrazové hodiny s profilovaným rámem z 19. století nebo stolní elektromagnetické hodiny z 30. let 20. století, jejichž kyvadlo je tvořeno cívkou, kterou prochází tyčový magnet a chod kyvadla je řízen elektromagnetickými impulsy. Zajímavé jsou i hodiny datované rokem 1786, umístěné ve schránce z černého a červeného mramoru, stolní hrací empírové hodiny, jejichž schránka byla vyrobená z alabastru a bohatě zdobená pozlacenými vlysovými prvky v antickém stylu. Mezi jedinečné exponáty se řadí také sluneční hodiny typu skafé, vestavěné do mramorového podstavce ve tvaru kalichu.
Malí i velcí návštěvníci si přímo v expozici mohou zkusit natáhnout závaží a rozkývat hodinové kyvadlo nebo se podívat na reálné znázornění funkce slunečních hodin.


Obrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci časuObrázek k článku Strážci času

Otevírací doba

Úterý - neděle 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 (pondělí zavřeno)


Vstupné

Základní vstupné: 90,- Kč

Snížené vstupné: 70,- Kč

Rodinné vstupné (rodiny s dětmi do 15 let): 180,- Kč

Žáci ve školních třídách: 60,- Kč

 

Toto vstupné platí pro vstup do celého muzea - na všechny expozice a výstavy.

Samostatné vstupné lze zakoupit pouze na krátkodobé výstavy 

 

VSTUP ZDARMA:

Děti do 6 let (týká se pouze dětí v doprovodu rodičů, nikoli MŠ), ZTP, ZTP/P, členové Zväzu muzeí na Slovensku, Poslký svaz muzeí v přírodě, NPÚ, AMG, ICOMOS, Fond ohrožených dětí, pedagogický dozor