Kroměříž v soukolí dějin

PŘIPRAVUJEME

Nová expozice Muzea Kroměřížska „Kroměříž v soukolí dějin 1848 – 1948“

 

Nová interaktivní expozice Muzea Kroměřížska poutavou formou přibližuje stěžejní historické události, které se ve městě odehrály v období mezi lety 1848 - 1948. Připomene tak mj. konání ústavodárného říšského sněmu v Kroměříži v roce 1848/1849, setkání císaře Františka Josefa I. s ruským carem Alexandrem III. v roce 1885, těžké roky první i druhé světové války, představí činnost kroměřížských spolků i velkoryse pojatou celostátní výstavu „100 let českého národního života“, uspořádanou v roce 1948 a neodmyslitelně spjatou s osobností spisovatele Jindřicha Spáčila.

Návštěvníka jistě zaujmou velké modely dnes již zaniklých kroměřížských památek - ve své době unikátního řetězového mostu přes řeku Moravu, židovské synagogy zničené během druhé světové války nebo monumentální slavnostní brány postavené v roce 1885 místním stavitelem Ladislavem Mesenským. Menší modely pak představují některé architektonicky zajímavé kroměřížské stavby. Historií města návštěvníka provedou dobové filmy a fotografie promítané přímo na prvky v interiéru, z nabídky audio ukázek zaznamenávajících vybrané roky v Kroměříži pohledem známých spisovatelů nebo z nahrávek nejstaršího kroměřížského pěveckého spolku Moravan si mohou vybrat při odpočinku v modelu kroměřížské zámecké věže.

V expozici jsou také rozmístěny interaktivní obrazovky, ve kterých zájemce o regionální historii nalezne řadu unikátních fotografií a doprovodné texty doplňující a rozšiřující jednotlivá témata. Ve vitrínách jsou instalovány sbírkové předměty, z nichž velká část dosud nebyla vystavována.

Poutavým prvkem v interiéru jsou i figuríny v detailně zpracovaném dobovém oblečení, jako člen arcibiskupské gardy, důstojník kroměřížských ostrostřelců, dvojice Hanáků v bohatém lidovém kroji, císař František Josef I. a jeho manželka Alžběta Bavorská, car Alexander III. a carevna Marie Fjodorovna a další.

Součástí nabídky v rámci expozice „Kroměříž v soukolí dějin 1848 – 1948“ jsou také programy pro školy, vedené muzejními lektorkami
Otevírací doba


Vstupné