Název loga

Vojenské sněžnice Josefa Zapletala

V roce 2008 předal kroměřížský lékař MUDr. Michal Plintovič do muzejních sbírek sněžnice svého dědečka, kroměřížského stavitele Josefa Zapletala. Ten je používal za první světové války, kdy byl důstojníkem těžkého dělostřelectva rakousko-uherské armády ve Wörglu v severních Tyrolích. Sněžnice sloužily upevněné na boty k pohybu v hlubokém sněhu.

Josef Zapletal se narodil 13. listopadu 1888 v Tištíně u Nezamyslic. Na měšťanskou školu chodil v Holešově, poté na Českou vyšší průmyslovou školu v Brně. V roce 1919 složil stavitelské zkoušky, dva roky poté získal stavitelskou koncesi se stanovištěm v Kroměříži. Pracovat zde začal v roce 1906 jako stavitelský příručí u Felixe Skibińského. Mezi roky 1909–1910 absolvoval vojenskou školu jednoročních dobrovolníků v Krakově. Za první světové války byl od listopadu 1915 dělostřeleckým důstojníkem v jižních Tyrolích, od března 1918 do počátku listopadu t. r. v severních Tyrolích. 

Od studií v Brně cvičil v Sokole, v tom pokračoval i v kroměřížské jednotě, kde byl nějaký čas náčelníkem. Měl rád hudbu, zpíval ve sboru kroměřížského Moravana. V noci ze 7. na 8. října 1941 proběhla v protektorátu Akce Sokol, při níž bylo zatčeno na 1.500 členů Sokola, v Kroměříži 10 lidí včetně Josefa Zapletala. Přes zostřený internační tábor v Brně – Pod kaštany byli kroměřížští sokolové transportováni 19. prosince 1941 do koncentračního 

tábora Osvětim, kde všichni zahynuli. Josef Zapletal na vyčerpání organismu 20. dubna 1942.

 

Petr Pálka

 Přiložené soubory
Fotogalerie