Logo Muzeum Kroměřížska

muzeum
kroměřížska

Terče kroměřížských ostrostřelců

16. 12. 2022–5. 3. 2023

 

Návštěvníci mohou na výstavě zhlédnout přes třicet dřevěných malovaných terčů kroměřížských ostrostřelců ze sbírky Muzea Kroměřížska. Terče byly v souvislosti s touto výstavou poprvé odborně zpracovány jako celek, byl vydán katalog zahrnující všech 68 terčů, nejen vystavených. 

 

Motivy na terčích nás přenesou až do druhé poloviny 17. století a nejmladší z nich je datovaný 1932. Vyznačují se precizností provedení a pestrostí námětů. Mezi nimi převažují pastýřské, mytologické nebo žánrové výjevy, ale jsou zde zobrazeny i dobové kroměřížské reálie nebo veduty města. K jejich autorům se mj. řadí výtvarníci z Kroměříže nebo blízkého okolí, jako byl Emil Máčel, František Zedník, Karel Vladimír Beck nebo Karel Minář. Mezi jmény střelců uvedenými na terčích najdeme řadu osobností, které se významně podílely na společenském, hospodářském nebo politickém životě města.

 

Součástí výstavy jsou také předměty dokumentující činnost střeleckých spolků v Kroměříži a krátký dokument, připravený ve spolupráci se Sborem uniformovaných ostrostřelců v Kroměříži, který atraktivním způsobem přibližuje danou tematiku.

 

Reportáž ČT o výstavě Terče kroměřížských ostrostřelců

 

Rozhovor Českého rozhlasu s autory výstavy Markétou Mercovou a Martinem JanákemFotogalerie