pátek 30. září 2022

16.30 hodin workshop na Zámku Kroměříž Příběh dubových kuliček

Společně odhalíme příběh dubových kuliček zvaných duběnky, který nás přenese v čase do období středověku, kdy kniha byla vzácným pokladem a umělci čerpali výtvarný materiál pouze z přírody. Budeme experimentovat s barvami a také si vyzkoušíme přípravu inkoustu podle receptur starých mistrů. Navíc odhalíme, co ukrývají vzácné rukopisy historické knihovny i hudebního archivu v Kroměříži, jak vznikala ručně psaná kniha a co by měla obsahovat dílna dobrého písaře.

18.00–21.00 přednášky v Muzeu Kroměřížska:

Prof. RNDr. Petr Ponížil, Ph. D. (z Ústavu fyziky a materiálového inženýrství na Fakultě technologické UTB) na téma Zvuky z pohledu fyziky:

Vyzkoušíme si, jaký rozsah frekvencí slyší každý z posluchačů. Vysvětlíme, jak se v historii vyvíjela základní frekvence používaná hudebníky. Uvědomíme si, že lidské ucho je úžasně citlivý detektor zvuku a pochopíme, proč se hlasitost zvuku udává v logaritmických decibelech. Krátce se zmíníme tom, jaký rozsah frekvencí vnímají některá zvířata a k čemu je jim to dobré.

RNDr. Magdalena Pospíšilová "Všemi smysly – až za hranice naší planety"

Shrneme si dosavadní poznatky o podmínkách na jiných tělesech Sluneční soustavy (planety, komety, asteroidy) a dozvíme se, jak by tam lidské smysly vnímaly prostředí.

Více informací zde