Vítejte v expozici, ve které každý exponát představuje spojení umění, řemeslné zručnosti a mechaniky.
Ústřední bod jednotlivých místností vytvářejí rozměrné solitérní exponáty – mechanismus věžních hodin z roku 1737 umístěný v trámové konstrukci nebo unikátní „časostroj“ sestavený roku 1929 bednářem Janem Linduškou.
„Časostroj“ má osm rozdílných ciferníků, přičemž nejoriginálnější je ciferník, který ukazuje úřední čas a jehož minutový kruh má dvakrát šedesát minut. Další ciferníky ukazují čas např. v Bombaji, Římě, Paříži nebo Hamburku. Hodiny a minuty místního času se pak objevují v horní části stroje ve dvou oknech myslivny, kterou zrovna opouští myslivec se psem. „Časostroj“ je opatřen také kalendářem. Rok je zde ovšem rozdělen na 13 měsíců, přičemž dvanáct měsíců má 28 dnů, pouze třináctý měsíc, nazvaný MARSINEC, jich má 29. „Časostroj“ je sice funkční, ale po natažení pracuje jen několik hodin, neboť složitou konstrukci hodinový stroj neutáhne. Chod hodinového stroje tak může návštěvník sledovat na nedaleké obrazovce.
Z menších exponátů ve vitrínách se v expozici nacházejí např. bohatě plasticky řezbované zlacené hodiny, které zhotovil Johan Lakavetzský v Brně v 18. století, či celodřevěné hodiny s vřetenovým krokem a lihýřem s olověnými závažíčky, vyrobené okolo roku 1750. K zajímavostem patří rovněž obrazové hodiny s profilovaným rámem z 19. století nebo stolní elektromagnetické hodiny z 30. let 20. století. Mezi jedinečné exponáty se řadí také sluneční hodiny typu skafé, které jsou vestavěné do mramorového podstavce ve tvaru kalichu.
Přímo v expozici si můžete zkusit natáhnout závaží a rozkývat hodinové kyvadlo nebo se podívat na reálné znázornění funkce slunečních hodin.
Expozice se nachází:
• hlavní budova, nádvoří
Popisky a texty:
• česky
Otevření:
• květen 2019
Autor:
• Dušan Kočner
Fotogalerie