TISKOVÁ ZPRÁVA | 9. 1. 2024
Muzeum Kroměřížska má za sebou úspěšnou sezonu. V letošním roce se návštěvníci mohou těšit na další atraktivní výstavy. Program zaujme milovníky archeologie, přírody, etnografie i umění. Slibuje poznání a zábavu pro celou rodinu, na své si přijdou nejen dospělí, ale i děti.
V loňském roce Muzeum Kroměřížska navštívilo přibližně 35.000 lidí, z nichž přes 27.000 zamířilo do hlavní budovy na Velké náměstí v Kroměříži, necelých 7.000 do Muzea v přírodě Rymice a přes 1.000 do Větrného mlýna Velké Těšany. V porovnání s rokem 2022 se jedná o nárůst počtu turistů. Tehdy přišlo celkem 28.000 lidí.
„Z těchto rostoucích čísel máme velkou radost. Dokonce jsme překonali předkovidovou návštěvnost z roku 2019, kdy tyto naše tři objekty navštívilo přes 22.000 turistů. Nejnavštěvovanějšími výstavami se loni staly Dotýkat se exponátů přikázáno! a Učitel a žák. Max Švabinský a Antonín Marek Machourek. Ze stálých expozic k největším tahákům patří Poklady staré půdy, Památník Maxe Švabinského a Historie ukrytá pod dlažbou města,“ zhodnotila ředitelka muzea Martina Miláčková. „K nejúspěšnějším akcím v Kroměříži patřila Noc muzeí, program pro děti V muzeu to mravenčí a vánoční akce. V Muzeu v přírodě Rymice to byl Den řemesel a vánoční jarmark,“ dodala ředitelka.
Na tento úspěch chce muzeum navázat i v letošním roce. Hned první dvě nové výstavy jsou věnovány umění. Evropu z výšky si budou moci zájemci prohlédnout na putovní výstavě dronových fotografií Tomáše Neuwirtha Evropa z ptačí perspektivy (2. 2.–17. 3. 2024). Zachycuje známá i méně známá místa z 12 zemí. „K vidění budou i takové turistické perly, k jakým patří například klášter Mont Saint Michel nacházející se na přílivovém ostrově v Dolní Normandii ve Francii nebo alpské jezero Bled se stejnojmenným ostrovem a kostelem ve Slovinsku,“ zve na výstavu ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková. Druhou umělecky laděnou výstavou jsou Barevné světy Tomáše Vosolsobě (1. 3.–2. 6. 2024).
Do časů našich předků návštěvníky vrátí výstava Někdo to rád sušené (12. 4.–22. 9. 2024). „Představí unikátní historické exponáty, které budou doplněny hravými interaktivitami, například modelem zmenšené tradiční sušárny ovoce,“ upřesnila kurátorka Martina Václaviková. Výstavu doplní edukační program pro školy.
Muzeum myslí také na děti, jimž přes letní prázdniny nabídne Zábaviště pro sviště (14. 6.–1. 9. 2024). Jedná se o interaktivní výstavu, kterou doplňují ilustrace Venduly Hegerové. „Herny jsou zaměřené na různá témata tak, aby se zde zabavilo každé dítě. Spojuje se zde chytrá zábava, tvoření a pohyb. Děti se mohou těšit na sviští dráhu, fotokoutek Zvěřinec, balonkoviště či obří leporelo,“ naznačila jedna z kurátorek Kateřina Mozgová.
Milovníky zvířat nadchne výstava Naše koně (20. 9.–1. 12. 2024). Přibližuje zajímavou historii chovu moravského teplokrevníka, plemene úzce spojeného s naším regionem. Návštěvníci se mimo jiné seznámí se způsoby sedlání i zapřahání a uvidí také typický kočár. Audiovizuální část je pak provede osudy těchto jedinečných koní i jejich majitelů.
Podzim v muzeu bude patřit stěžejní akci letošního roku, jíž bude výstava Hradisko u Kroměříže. Pevnost z doby bronzové (11. 10. 2024–16. 3. 2025), která je vyvrcholením několikaletého výzkumu této evropsky významné lokality. „V době bronzové zde vzniká nížinné opevněné sídliště, které se stává politickým, náboženským a obchodním centrem střední Moravy. Dokládají to tři bronzové poklady. Poslední z nich je jedním z nejbohatších moravských hromadných nálezů. Obsahuje přes 850 předmětů o celkové váze 40 kg. Veřejnost poprvé uvidí všechny tři depoty pohromadě,“ uvedla jedna z kurátorek Lenka Pěluchová. Výstavu doprovodí stejnojmenná publikace, kterou muzeum vydalo v prosinci loňského roku, a rovněž edukační program pro školy.
Poslední počinem letošního roku bude výstava Ondřeje Olivy Objekty (13. 12. 2024–2. 3. 2025), který se snaží vytvářet vizuálně zajímavá díla, jež jsou svým tvarem čitelná i pro běžného diváka. V současné době vytváří pro Kroměříž památník biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna.
I letos se návštěvníci mohou těšit také na jednorázové akce. Muzeum se opět připojí například k Noci muzeí či Noci vědců. Muzeum v přírodě Rymice znovu ožije Dnem řemesel nebo vánočním jarmarkem.
Kontakty:
- Ředitelka muzea: Martina Miláčková, milackova@muzeum-km.cz, 603 429 127
- PR pracovnice: Martina Malá, mala@muzeum-km.cz, 605 199 835
Přílohy
Fotogalerie