Název loga

Muzeum Kroměřížska připravilo novou expozici Poklady staré půdy

Muzeum Kroměřížska připravilo novou expozici Poklady staré půdy

 

TISKOVÁ ZPRÁVA | 23. 4. 2021

  • Expozice: Poklady staré půdy
  • Místo: Muzeum Kroměřížska, Velké náměstí 38
  • Kurátoři expozice: Martina Václaviková a Michal Jemelka

 

Hlavním lákadlem letošní sezony v Muzeu Kroměřížska bude zbrusu nová stálá expozice nazvaná Poklady staré půdy, kterou návštěvníci najdou v zrekonstruovaných podkrovních prostorách. Především na rodiny s dětmi, prarodiče s vnoučaty, ale i jednotlivce čekají neobyčejná místa a pozoruhodná dvířka, jimiž budou vstupovat do zcela jiných světů.

 

„Expozice vtáhne návštěvníky do světa fantazie, který je umocněn autentickým prostorem se zachovalými trámy, temnými zákoutími a záhadnými dvířky. Lidé je sami budou objevovat,“ naznačila kurátorka Martina Václaviková, která ji připravila s kolegou Michalem Jemelkou. „Tajemnou atmosféru navozuje hra světla a tmy, zvuky ozývající se z různých koutů půdy i důmyslně ukryté poklady na místech, kde by je málokdo očekával,“ doplnil Michal Jemelka.

 

Návštěvníkům se otevřou divuplné světy. Uvidí moudrého Aslana, vstoupí na místo setkání malé Lucky s faunem Tumnusem a ti nejmenší si budou moci vyzkoušet, jak se cítila Alenka v králičí díře.

 

Expozice je plná atraktivních předmětů. Řadu z nich přinesli po výzvě muzejníků sami Kroměřížané i lidé z blízkého okolí. „Jedná se o věci už téměř zapomenuté či neobvyklé, které lidé objevili na půdách svých domů nebo ve sklepech. Určitě to pro ně bude hezký zážitek, když svůj předmět uvidí v naší expozici,“ uvedla Martina Václaviková.

 

Na návštěvníky čekají desítky exponátů z historické podsbírky, ze sbírky výtvarného umění a uměleckého řemesla, zoologie, entomologie, etnografie, mineralogie a archeologie.

 

Muzeum Kroměřížska plánuje novou expozici otevřít před letními prázdninami, dovolí-li to epidemická situace. V současnosti jsou prostory muzea pro návštěvníky stále uzavřeny. Novinky mohou zájemci sledovat na webových stránkách a Facebooku muzea.

 

Kontakty:

  • Kurátoři expozice: Martina Václaviková,  vaclavikova@muzeum-km.cz, 733 622 603;

Michal Jemelka, jemelka@muzeum-km.cz, 607 928 071

  • PR pracovnice: Martina Malá, mala@muzeum-km.cz, 776 737 870

 Přiložené soubory
Fotogalerie