Název loga

Galerii v podloubí zaplní Vaculovičova výstava Znamení na obloze

Galerii v podloubí zaplní Vaculovičova výstava Znamení na obloze

 

TISKOVÁ ZPRÁVA | 18. 10. 2021

  • Výstava: Václav Vaculovič. Znamení na obloze – Horké poledne
  • Vernisáž: 21. 10. 2021 v 16.30
  • Otevřeno: 22. 10. 2021 – 30. 1. 2022
  • Místo: Galerie v podloubí, Velké náměstí 38
  • Kurátor výstavy: Ivo Binder

 

Prostory Galerie v podloubí zaplní díla kroměřížského výtvarníka a hudebníka Václava Vaculoviče. Výstava Znamení na obloze – Horké poledne nabídne především jeho práce na papíře. Díla Václava Vaculoviče obdivovali návštěvníci v galeriích v mnoha zemích Evropy i v USA.

 

Známý kroměřížský výtvarník a hudebník Václav Vaculovič představí v Muzeu Kroměřížska svoji aktuální tvorbu i práce z posledních čtyř desetiletí. Výstava se jmenuje Znamení na obloze – Horké poledne a je součástí letošního XXXII. ročníku mezinárodního festivalu současného umění FORFEST CZECH REPUBLIC 2021, který je se jménem Václava Vaculoviče a jeho ženy Zdenky neodmyslitelně spojen. Jde o širší výstavní projekt retrospektivního charakteru, který je rozprostřen do tří měst, kromě Kroměříže se jedná ještě o Zlín a Bratislavu.

 

„Název výstavy je především poctou zdejší krajině prosluněných lužních lesů – je to krajina Švabinského mládí, na kterou vzpomínal celý život. Dlouhá léta figurální tvorby se samozřejmě promítají i do mé dnešní malby – nejde zde pouze o krajinné motivy: významově se drobné temperové kvaše pohybují na hranici symbolu, oscilují mezi kresbou – malbou, jsou mnohovrstevné až nejednoznačné,“ uvedl čtyřiašedesátiletý výtvarník, který se se svojí manželkou rád prochází v Podzámecké zahradě. „Za ta léta mne ještě neunavilo sledovat v každém ročním období, každé denní hodině, za každého počasí proměny světla, které zde dává příležitost k nekonečnému studiu přírody,“ vyznal se ze svého vztahu k tomuto ikonickému místu.

 

Dílo Václava Vaculoviče vznikalo po léta ve zčásti dobrovolné a zčásti vnucené izolaci. Důsledkem toho získalo na větší koncentrovanosti a duchovní hloubce, ještě umocněné zkušeností a specifickou vnímavostí aktivního hudebníka. V kontextu své generace, poznamenané v našem prostředí poněkud opožděným vpádem postmoderny, se Vaculovič svojí tvorbou zařadil mezi méně průbojné, avšak svým hlasem nezastupitelné umělce, překlenující generačně vzdálenou tvorbu symbolistní s tvorbou informelu a obohacující současné výtvarné myšlení svým návratem k duchovnímu vnímání světa. V tomto skrytém, leč dosti důležitém aspektu má Václav Vaculovič významné místo mezi generačně a názorově blízkými umělci Vladimírem Kokoliou, Petrem Veselým, Adrienou Šimotovou a dalšími.

 

V Muzeu Kroměřížska si návštěvníci budou moci prohlédnout především práce na papíře, které rozehrávají na menší ploše se stejnou intenzitou závažná témata Vaculovičových rozměrných pláten. „Výstava obsahuje v malém vzorku temperové studie, které si dělám kontinuálně po dobu více jak čtyř desetiletí. Znamenají pro mě možnost udržet si rovnováhu tvorby, možnost dostat ve zhuštěné formě na malou plochu vše, o čem léta přemýšlím,“ vysvětlil Václav Vaculovič, který se do českých státních galerií vrací po téměř dvacetileté pauze. Jeho díla viděli návštěvníci výstavních síní nejen v tuzemsku, ale například i v Irsku, San Marinu, Německu, Francii či na Slovensku a také v USA.

 

„Často se stává, že lidé dosáhnou většího uznání v zahraničí než u nás doma. To je případ i Václava Vaculoviče. Proto jsem ráda, že prostřednictvím Muzea Kroměřížska se tento významný umělec vrací do tuzemských výstavních síní,“ uvedla krajská radní pro kulturu Zuzana Fišerová.

 

Výstavu v Muzeu Kroměřížska mohou zájemci navštívit od 22. října 2021 do 30. ledna 2022.  Prohlédnout si ji mohou denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin.

 

Kontakty:

  • Kurátor výstavy: Ivo Binder,  Ivo.Binder@seznam.cz, 608 724 268
  • PR pracovnice: Martina Malá, mala@muzeum-km.cz, 605 199 835

 Přiložené soubory
Fotogalerie